Gimli – návody – e-maily


E-maily

Spolu se zařízením účtu na Gimlim jste automaticky dostali e-mailovou adresu ve formátu uživatelské-jméno@gimli.ms.mff.cuni.cz. Příchozí zprávy si buď můžete číst přímo na Gimlim, nebo si je přeposílat jinam.

Pokud si chcete číst e-maily přes SSH, stačí spustit program mutt. Pokud byste chtěli používat webové rozhraní nebo IMAPového klienta, musíte si nejprve nastavit heslo pro přístup k e-mailu.

Nastavení hesla pro přístup k e-mailu

Pokud si chcete číst poštu přes IMAP (případně přes webové rozhraní, které interně používá také IMAP), potřebujete si nejdříve nastavit heslo.

Heslo nastavíme následujícím příkazem:

subauth -z mail --passwd

Pozor, heslo nesmí obsahovat znak - mínus.

Aby si vaše heslo nemuselo pamatovat každé zařízení, které pro přístup k e-mailu používáte, můžete si vygenerovat autentizační tokeny:

subauth -z mail --create-token -c "komentář pro pozdější identifikaci"

Vygenerovaný token pak uložíte do aplikace místo vašeho hesla. Aplikace si pak nebudou pamatovat vaše heslo, ale tento náhodně vygenerovaný token. Jednotlivé tokeny pak můžete rušit nezávisle na sobě (např. když ztratíte mobil s e-mailovým klientem). Další výhoda je, že při změně hesla nemusíte hned přenastavovat všechna svá zařízení.

Seznam všech aktuálně povolených způsobů přihlášení získáte příkazem:

subauth -z mail -l

Celou dokumentaci k subauth si můžete přečíst příkazem man subauth nebo online.

Nastavení e-mailového klienta

Chcete-li se připojit vzdáleně ze svého klienta, potřebujete jej správně nastavit. Gimli používá klasická čísla portů:

Ne každý program umí používat STARTTLS a port 587. (Případně může být tento port blokovaný firewallem ve vaší síti.) V takovém případě lze pro odesílání použít port 465, SMTP rovnou šifrovaný pomocí SSL/TLS (bez STARTTLS).

Přeposílání

Pro přeposílání stačí napsat cílovou adresu do souboru .forward ve vašem domovském adresáři. Pokud chcete zprávy přeposílat, ale zároveň je i ukládat lokálně, přidejte ještě druhý řádek \uživatelské-jméno (nezapomeňte na zpětné lomítko). Pozor: přeposílání e-mailů na doménu mimo univerzitu je zakázáno kvůli GDPR.

Filtrování

Pokud chcete přeposílat jenom některé zprávy, nebo chcete zprávy třídit do více různých složek, můžete si nastavit vlastní filtrovací pravidla v jazyce Sieve.

Maildiry – technické detaily

Příchozí pošta se ukládá do  /Maildir/ ve formátu Maildir. Každá zpráva je tak uložena v samostatném souboru. Případné podsložky se ukládají do svých podadresářů v ~/Maildir/. Pozor na to, že všechny začínají tečkou, takže jsou běžnými UNIXovými programy považované za skryté. Při přístupu přes IMAP se počáteční tečka automaticky schovává. Například odeslanou poštu tak přes IMAP vidíte v podadresáři Sent, ale fyzicky jsou e-maily uloženy v Maildiru ~/Maildir/.Sent/.